Justyna (Dziechciarska) Posiecz-Polkowska

Dywizjonu 303 3a
2010
Gdańska Szkoła Muralu

Realizacja została oparta na archiwalnej fotografii wykonanej w 1940 roku w bazie RAF Northolt w zachodnim Londynie, a w jej tle został użyty schemat budowy myśliwca Spitfire. Jej celem jest pokazanie pilotów Dywizjonu 303 w kontekście ich indywidualnych osobowości, w oderwaniu od nimbu bohaterów wojennych. Najlepszy przykład niesztampowego charakteru to podpułkownik Jan Zumbach (piąty od lewej), as Dywizjonu, pseudonim Kaczor Donald, po wojnie najemnik, przemytnik, właściciel dyskoteki w Paryżu i pilot powietrznych taksówek.

walek Justyna(Dziechciarska) Posiecz-Polkowska, Magdalena Melin, Anna Taut, Jacek Wielebski, Wojciech Woźniak.

Przedstawieni od lewej: Mirosław Ferić, F/Lt John Kent (Kanada), Bohdan Grzeszczak, Jerzy Radomski, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Zdzisław Henneberg, Jan Rogowski, Eugeniusz Szaposznikow.

Adam Korzeniewski

Fot. Adam Korzeniewski

Polish_Institute[1]
Fot. ze zbiorów Polish Institute & Sikorski Museum. Fotograf nieznany.

Autorka

Adeptka Gdańskiej Szkoły Muralu. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka wielu reliazacji w przestrzeni publicznej. Zwyciężczyni konkursu na mural na ścianie centrum handlowego w Krakowie - zwycięzka realizacja to jedna z większych realizacji malarstwa monumentalnego w Polsce.

https://www.behance.net/jposieczpolkowska

Tagi: , , ,