O nas
Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to zintegrowana galeria składająca się z 59 wielkoformatowych murali na ścianach szczytowych bloków oraz 19 aranżacji wejść do klatek. W jej ramach działały trzy powiązane z nią projekty: Festiwal Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu oraz Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.
Pierwsze prace w Kolekcji powstały w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu zorganizowanego w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska. Do idei rozwoju kolekcji powrócono w 2009 roku, gdy po raz pierwszy odbył się Festiwal Monumental Art. Dzięki siedmiu edycjom festiwalu, Kolekcja pozyskała dotąd 38 prace autorstwa artystów z całego świata.
w 2010 roku, kolekcja zaczęła się także wzbogacać o pracę swoich „rezydentów”, czyli adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu. Szkoła była inicjatywą, która miała na celu integrację i kształcenie środowiska malarzy ściennych. W zajęciach uczestniczyli studenci i absolwenci ASP, głównie z Gdańska, jednak z istotnym udziałem studentów z wrocławskiej akademii.
Kolekcja to także lokalni przewodnicy i przewodniczki, głównie mieszkańcy Zaspy, którzy pomagają odnaleźć się w trudnej topografii Zaspy, opowiadają o samych muralach i artystach, a także odkrywają historię osiedla, w której jak w soczewce skupia się współczesna Polska.
Kolekcja to unikalne przedsięwzięcie, które z jednej strony ożywia przestrzeń modernistycznego osiedla, a z drugiej pozwala obcować z różnorodnością styli i nurtów współczesnego malarstwa monumentalnego. Na Zaspie odnajdziemy Street Art, klasyczne malarstwo ścienne, malarstwo figuratywne, graficzne, sztukę konceptualną, malarstwo historyczne, a także czysto dekoracyjne. Prace zostały stworzone przez artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre z realizacji nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, w którym powstały, inne są czysto abstrakcyjne bądź nawiązują do osobistych doświadczeń twórców.
W 2015 roku Kolekcja obchodziła swoje 18 urodziny. Ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art odbyła się 2016 roku.


Organizator:
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Targ Rakowy 11
80-806 Gdańsk
tel. (sekretariat): 58 760 72 16
e-mail: ikm@ikm.gda.pl
strona internetowa: www.ikm.gda.pl
Kontakt dla mediów:
Joanna Borowik
e-mail: joanna.borowik@ikm.gda.pl
Informacje o spacerach z Lokalnymi Przewodnikami i Przwodniczkami:
Punkt Informacji Kulturalnej
ul. Targ Rakowy 11,
pon-sob, godz. 10.00 – 20.00;
niedz, godz. 10.00 – 16.00
lub
email: kontakt@ikm.gda.pl,
tel. 664 976 052
W tle strony startowej wykorzystano zdjęcie makiety przedstawiającej projekt urbanistyczny osiedla Zaspa. Zdjęcie pochodzi z artykułu opublikowanego w Architekturze nr 8/273 z sierpnia 1970 roku. Autor artykułu Wiesław Gruszkowski. Tytuł artykułu „Nowa dzielnica mieszkaniowa w Gdańsku Konkurs zamknięty SARP nr 423”. Autorzy projektu: Roman Hordyński, Stefan Grochowski oraz Teresa Opic. Makieta: Zygfryd Wiklend.