O nas

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to zintegrowana galeria składająca się z 59 wielkoformatowych murali na  ścianach szczytowych bloków oraz 19 aranżacji wejść do klatek. W jej ramach działają trzy powiązane z nią projekty: Festiwal Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu oraz Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Pierwsze prace w Kolekcji powstały w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu zorganizowanego w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska. Do idei rozwoju kolekcji powrócono w 2009 roku, gdy po raz pierwszy odbył się Festiwal Monumental Art. Dzięki siedmiu edycjom festiwalu, Kolekcja pozyskała dotąd 38 prace autorstwa artystów z całego świata.

 

w 2010 roku, kolekcja zaczęła się także wzbogacać o pracę swoich „rezydentów”, czyli adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu. Szkoła to inicjatywa, która ma na celu integrację i kształcenie środowiska malarzy ściennych. W zajęciach uczestniczą studenci i absolwenci ASP, głównie z Gdańska, jednak z istotnym udziałem studentów z wrocławskiej akademii.

Kolekcja to także lokalni przewodnicy i przewodniczki, głównie mieszkańcy Zaspy, którzy pomagają odnaleźć się w trudnej topografii Zaspy, opowiadają o samych muralach i artystach, a także odkrywają historię osiedla, w której jak w soczewce skupia się współczesna Polska.

 

Kolekcja to unikalne przedsięwzięcie, które z jednej strony ożywia przestrzeń modernistycznego osiedla, a z drugiej pozwala obcować z różnorodnością styli i nurtów współczesnego malarstwa monumentalnego. Na Zaspie odnajdziemy Street Art, klasyczne malarstwo ścienne, malarstwo figuratywne, graficzne, sztukę konceptualną, malarstwo historyczne, a także czysto dekoracyjne. Prace zostały stworzone przez artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre z realizacji nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, w którym powstały, inne są czysto abstrakcyjne bądź nawiązują do osobistych doświadczeń twórców.

W 2015 roku Kolekcja obchodzi swoje 18 urodziny. Ostatnia edycja Festiwalu Monumental Art planowana jest na lipiec 2016 roku.

sitemap

#muralegdanskzaspa

facebook-3-28  instagram-28  twitter-3-28
ikm_RGB_biale tlo [Converted]
GMW-pion[1]
Organizator:
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
tel. (sekretariat): 58 760 72 16
fax: 58 760 72 15
e-mail: ikm@ikm.gda.pl
strona internetowa: www.ikm.gda.pl
pon.-pt., godz. 9.00 - 17.00

Koordynatorka Festiwalu Monumental Art, Gdańskiej Szkoły Muralu, Lokalnych Przewodników i Przewodniczek
Barbara Sroka
email: barbara.sroka@ikm.gda.pl
tel.: 58 760 72 16

Kontakt dla mediów:
Marta Bednarska
e-mail: marta.bednarska@ikm.gda.pl
tel: 784 594 003

Zapisy i informacje o spacerach z Lokalnymi Przewodnikami i Przwodniczkami:
Punkt Informacji Kulturalnej
ul. Długi Targ 39/40,
pon-pt, godz. 10.00 - 18.00;
sob-niedz, godz. 12.00 – 16.00
lub
email: punkt@ikm.gda.pl,
tel. 58 3012016

Redakcja strony
Jarek Orłowski
email: jarek.orlowski@ikm.gda.pl

W tle strony startowej wykorzystano zdjęcie makiety przedstawiającej projekt urbanistyczny osiedla Zaspa. Zdjęcie pochodzi z artykułu opublikowanego w Architekturze nr 8/273 z sierpnia 1970 roku. Autor artykułu Wiesław Gruszkowski. Tytuł artykułu "Nowa dzielnica mieszkaniowa w Gdańsku Konkurs zamknięty SARP nr 423". Autorzy projektu: Roman Hordyński, Stefan Grochowski oraz Teresa Opic. Makieta: Zygfryd Wiklend.