Piotr Szwabe

Lech Wałęsa

Pilotów 17f
2008

Pilotów 17d to jeden z najważniejszych adresów opozycyjnego Gdańska. To tutaj mieszkał wraz z rodziną Lech Wałęsa. Podczas powrotu Wałęsy z internowania, na Pilotów pojawił się kilkunastotysięczny tłum. Praca powstała dokładnie w 25. rocznicę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. Mural to powiększone do rozmiarów ściany zdjęcie Lecha z okresu internowania. Oglądany z bliska, jest niejednoznaczny i nieoczywisty. Z dystansu, to niebudzący wątpliwości wizerunek przywódcy Solidarności. Praca stała się jaskółką zwiastującą powrót malarstwa wielkoformatowego na Zaspę.

Adam Korzeniewski

Fot. Adam Korzeniewski

IS_12-1982-powrot-z-internowania9[1]

Fot. Leszek Biernacki, źródło: Wszechnica Solidardności


Magma/Okrągły Stół

Skarżyńskiego 14a
2009
Monumental Art 2009

Mural z jednej strony nawiązuje do 20 rocznicy obrad okrągłego stołu, z drugiej do twórczości Witkacego. Potwór wyłaniający się z roztopionej magmy, niczym w jednej z wizji spisanych w „Narkotykach”, to symbol polityki i niepewności, która ciążyła nad architektami nowego ustroju Polski.

Adam Korzeniewski


Chopin w blokowisku

Dywizjonu 303 15f
2010

Mural powstał w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Inspirowany jest niedokończonym portretem Fryderyka Chopina i Georges Sand. Zamówiony u Eugène’a Delacroix obraz padł ofiarą zmiennych nastrojów kompozytora, który zrezygnował z obecności swojej przyjaciółki na płótnie. W ten sposób powstał najpopularniejszy wizerunek Fryderyka, który możemy oglądać w Luwrze. Niedokończoną część przedstawiającą George Sand prezentuje muzeum w Kopenhadze. Dopiero za sprawą Piotra Szwabe, para została ponownie połączona na ścianie klatki F jak Fryderyk.

26_img4025min

Fot. Adam Korzeniewski

 

Hipotetyczna współczesna rekonstrukcja obrazu. Źródło: wikimedia commons
Hipotetyczna współczesna rekonstrukcja obrazu. Źródło: wikimedia commons

Autor

Kurator Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art. Urodzony w 1975 roku w Gdańsku. Malarz ścienny i sztalugowy, bywa poetą, instalatorem form przestrzennych, performerem, wokalistą, kuratorem. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

http://www.piotrszwabe.pl/ https://www.facebook.com/szwabe/?fref=ts

Tagi: , ,