Rafał Roskowiński

Jan Paweł II i Lech Wałęsa
Dywizjonu 303 33a
1999

Mural powstał w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym w 1987 roku odbywała się msza podczas trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Do tego wydarzenia nawiązuje widoczny w tle szkic ołtarza papieskiego wzniesionego według projektu Marian Kołodzieja. Namalowany w „dewocjonalnej” estetyce papież nawiązuje do wielkoformatowych banerów, które zdobiły ściany szczytowe bloków podczas mszy papieskiej.  Sam Wałęsa to już charakterystyczna dla Roskowińskiego dynamizm i ostra, komiksowa kreska. Motywy muralu zostały wykorzystane przez Roskowińskiego w 2012 roku na ścianie bloku w Kiszyniowie.

roskowinski

 


Tukany
Bajana 3c
1997

Jedna z dziesięciu prac namalowanych w ramach festiwalu na tysiąclecie Gdańska. Mural realizuje podstawową ideę festiwalu – wprowadza kolor w betonową przestrzeń blokowiska. Rafał Roskowiński wielokrotnie wykorzystywał ten motyw, do dzisiaj możemy oglądać tukany na Karolkowej w Warszawie. Obawiając się ingerencji ze strony lokalnej sceny graffiti, Roskowiński uprzedził fakty i oddał dolną część ściany zaspiańskiemu składowi TKA. Zgodnie z niepisanym kodeksem, graffiti „Gdańsk” zostało oszczędzone i wciąż dopełnia kolorowy mural Roskowińskiego.

roskowinskiII

 


Miłosz w blokowisku
Startowa 29e
2011

Mural powstał w ramach obchodów roku Miłosza na podstawie zdjęcia Janusza Kobylińskiego dokumentującego spotkanie Czesława Miłosza ze stoczniowcami podczas jego wizyty w Gdańsku w 1981 roku. Miłosz przekazuje Lechowi Wałęsie pistolet, zdając się mówić „rób pan rewolucję”.

Fot. Adam Korzeniewski

Fot. Adam Korzeniewski

 

Janusz Kobyliński, Agencja Forum

Janusz Kobyliński, Agencja Forum

Na Pominku Poległych Stoczniowców użyty został cytat z Miłosza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego/Śmiechem nad jego krzywdą wybuchając/Nie bądź bezpieczny poeta pamięta/Możesz go zabić narodzi się nowy/Spisane będą czyny i rozmowy„, a także słowa Psalmu 29  w tłumaczeniu poety: Pan da siłę swojemu ludowi / Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju.

Milosz plakat druk.indd

Autor

Rafał Roskowiński. Prekursor muralu artystycznego w Polsce. Działa aktywnie w przestrzeni publicznej od przełomu lat 80 i 90. Zapoczątkował malowanie wielkoformatowych murali na Zaspie organizując pierwszy festiwal malarstwa monumentalnego z okazji tysiąclecia Gdańska w 1997 roku. Założyciel i opiekun Gdańskiej Szkoły Muralu.

Tagi: , ,