Rafał Roskowiński
Jan Paweł II i Lech Wałęsa
Dywizjonu 303 33a
1999
Mural powstał w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym w 1987 roku odbywała się msza podczas trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Do tego wydarzenia nawiązuje widoczny w tle szkic ołtarza papieskiego wzniesionego według projektu Marian Kołodzieja. Namalowany w „dewocjonalnej” estetyce papież nawiązuje do wielkoformatowych banerów, które zdobiły ściany szczytowe bloków podczas mszy papieskiej. Sam Wałęsa to już charakterystyczna dla Roskowińskiego dynamizm i ostra, komiksowa kreska. Motywy muralu zostały wykorzystane przez Roskowińskiego w 2012 roku na ścianie bloku w Kiszyniowie.
Tukany
Bajana 3c
1997
Jedna z dziesięciu prac namalowanych w ramach festiwalu na tysiąclecie Gdańska. Mural realizuje podstawową ideę festiwalu – wprowadza kolor w betonową przestrzeń blokowiska. Rafał Roskowiński wielokrotnie wykorzystywał ten motyw, do dzisiaj możemy oglądać tukany na Karolkowej w Warszawie. Obawiając się ingerencji ze strony lokalnej sceny graffiti, Roskowiński uprzedził fakty i oddał dolną część ściany zaspiańskiemu składowi TKA. Zgodnie z niepisanym kodeksem, graffiti „Gdańsk” zostało oszczędzone i wciąż dopełnia kolorowy mural Roskowińskiego.
Miłosz w blokowisku
Startowa 29e
2011
Mural powstał w ramach obchodów roku Miłosza na podstawie zdjęcia Janusza Kobylińskiego dokumentującego spotkanie Czesława Miłosza ze stoczniowcami podczas jego wizyty w Gdańsku w 1981 roku. Miłosz przekazuje Lechowi Wałęsie pistolet, zdając się mówić „rób pan rewolucję”.
Na Pominku Poległych Stoczniowców użyty został cytat z Miłosza „Który skrzywdziłeś człowieka prostego/Śmiechem nad jego krzywdą wybuchając/Nie bądź bezpieczny poeta pamięta/Możesz go zabić narodzi się nowy/Spisane będą czyny i rozmowy„, a także słowa Psalmu 29 w tłumaczeniu poety: Pan da siłę swojemu ludowi / Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju.
Autor
Rafał Roskowiński. Prekursor muralu artystycznego w Polsce. Działa aktywnie w przestrzeni publicznej od przełomu lat 80 i 90. Zapoczątkował malowanie wielkoformatowych murali na Zaspie organizując pierwszy festiwal malarstwa monumentalnego z okazji tysiąclecia Gdańska w 1997 roku. Założyciel i opiekun Gdańskiej Szkoły Muralu.
Tagi: 1999, Polska, Rafał Roskowiński