Rafał Roskowiński, Jacek Zdybel

Pilotów 16f
2016

P1200762

Po wielu latach twórczej znajomości, to pierwsza autorska współpraca Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Mural wprost nawiązuje do lotniczej historii przestrzeni na której powstała Zaspa i jest pochwałą oddaną estetyce modernizmu i polskiej myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego.

Samolot na muralu to PZL 37 Łoś, polski bombowiec zaprojektowany przez inż. Jerzego Dąbrowskiego. Samolot był pod wieloma względami przełomową konstrukcją. Został namalowany według plakatu reklamowego przygotowanego na salon lotniczy w Paryżu w 1938 roku i co ciekawe jest przedstawiony w identyfikacji cywilnej, nie wojskowej.

Wizerunek kobiety pilota w dolnej części ściany jest inspirowany postacią Tamary Łempickiej, polskiej malarki modernistycznej. Choć Łempicka sama nie latała, uwielbiała szybkość - stąd jej słynny autoportret w zielonym bugatti. Ruch, pęd, maszyna, futuryzm były kluczowymi hasłami modernizmu ery art deco. Wzory na szalu Tamary pochodzą wprost z oprawy wizualnej polskiego pawilonu z międzynarodowej wystawy wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.